Šestinedělí

Cvičení po porodu a v šestinedělí

Veronika Tůmová
27.08.2013

Je vaše tělo nepříjemně poznamenáno těhotenstvím? Chcete získat zpět svou postavu i sebevědomí, zbavit se přebytečných kil? Pokud u vás nedošlo k vážnějším porodním zraněním, císařskému řezu či jiným komplikacím, kdy by vám byl v období šestinedělí doporučen spíš klid a odpočinek, pak neváhejte a začněte s opatrným a pozvolným cvičením.

Čím dříve začnete, tím víc pro vás bude cvičení přínosné. Tělo se bude po porodu rychleji zotavovat a vaše figura, která mohla těhotenstvím značně utrpět, se rychleji navrátí k původním proporcím.

Cvičení navíc výrazně pomáhá k celkové regeneraci organismu a pomůže např. s odbouráním častých bolestí zad, s potížemi při udržení moči nebo se sestupem dělohy.

Výhodou je v tomto směru i plné kojení. I to napomáhá regeneraci a také urychluje zavinování dělohy.

Kdy a jak začít?

Začít cvičit je možné už několik hodin po porodu, samozřejmě pokud se na to maminka cítí. První cviky se zaměřují na posilování pánevního dna a na prokrvení končetin. Vhodná jsou také dechová cvičení.

Už v porodnici vám s prvními cviky pomohou rehabilitační asistentky. Doma si pak snažte najít každý den alespoň chvilku na pravidelné cvičení, i když vaše miminko bude vytrvale vyžadovat všechen váš čas.

Nezapomeňte, že se cvičením se začíná pozvolna, k intenzivnějšímu způsobu cvičení je třeba dojít postupně. S cvičením ihned přestaňte, pokud vám bude působit bolest. Žádoucí není ani silná únava a zadýchání. Se cvičením počkejte vždy po kojení.

Na jaké cviky se zaměřit

  • pánevní dno – svaly bývají porodem oslabeny i poškozeny, jejich posilováním (např. stahováním hýždí nebo přerušováním proudu moči) omezíte i problém s udržením moči
  • prsní svaly – ochablé prsní svaly pravidelně posilujte protahováním, podpoříte tím i laktaci
  • svaly dolních končetin – protahováním nohou a procvičováním svalů na nohou zlepšíte prokrvení a zabráníte vzniku otoků nebo trombózy
  • cviky pro zavinování dělohy – zavinování dělohy podpoříte lehem na břicho s podložením v oblasti žaludku, tento cvik lze provádět už v porodnici

Během cvičení vždy dodržujte pitný režim, v období šestinedělí a po celou dobu krvácení není vhodné chodit plavat. Pokud kojíte, nenechte se přesvědčit k žádné formě diety.

Pro dobrý pocit…

Hubnutí po porodu není dobré uspěchat. Adrenalinové sporty a jakákoliv přehnaná zátěž rozhodně není dobrou volbou.

Přehodnoťte svůj jídelníček a zařaďte do něj pestrou a zdravou stravu, choďte na dlouhé procházky s kočárkem, občas si vyjeďte na kole, přihlašte se na pilates nebo na břišní tance.

Tím vším svému tělu skutečně prospějete a sama se dostanete do psychické pohody. Váš dobrý pocit ze sebe sama se pak odrazí i na vašem dalším přístupu k péči o dítě a o rodinu. A to je důležité.

Autor: Veronika Tůmová

Jak správně vybírat dětskou obuv?
Jak připravit dítě na příchod sourozence

Další články

Mateřské mléko a kojení
Kojení

Mateřské mléko a kojení

05.08.2013

Mateřské mléko je nejpřirozenější a z hlediska svého složení také nejvhodnější stravou novorozence. V současnosti je dlouhodobé kojení velmi doporučováno a propagováno, v důsledku ...